29 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Tańca

29 kwietnia wybrano na pamiątkę dnia urodzin wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jean-Georges’a Noverre’a (1727-1810).

Dzień Tańca został ustanowiony przez Komitet Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO).
Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiono dla zwrócenia uwagi na uniwersalizm sztuki tańca i jej zdolności przekraczania politycznych, kulturowych i etnicznych barier oraz ze względu na to, że ludzie łączą się w pokoju i przyjaźni dzięki i poprzez taniec.

Taniec jest leczniczą siłą dostępną dla wszystkich

Taniec jest leczniczą siłą dostępną dla wszystkich


Na święto tańca ITI zwraca się każdego roku do wybitnego artysty o tekst świątecznego przesłania.Co roku znana osobistość związana z tańcem ogłasza swoje przesłanie dla świata.

Przesłanie dla świata na rok 2010

Julio Bocca

Taniec to dyscyplina, praca, nauka, komunikacja. Dzięki niemu oszczędzamy na słowach, których być może inni i tak by nie zrozumieli; zamiast nich tworzymy uniwersalny język, znajomy dla wszystkich. Taniec daje nam przyjemność, sprawia, że czujemy się wolni, daje nam pocieszenie w smutku, jakim napawa nas świadomość, że my - ludzie - nie umiemy latać jak ptaki, zbliża nas do nieba, do świętości, do nieskończoności.
To subtelna sztuka, za każdym razem odmienna, podobna do sztuki miłosnej w tym, że po zakończeniu każdego występu nasze serca biją szybko i nie możemy doczekać się kolejnego razu.

Julio Bocca

tłumaczenie: wolna strefa

Julio Bocca (ur. 6 marca 1967 r.) to jeden z najważniejszych tancerzy baletowych drugiej połowy XX wieku, a także, jak twierdzą niektórzy, najlepszy argentyński tancerz wszechczasów.
Urodzony w Munro w pobliżu Buenos Aires, Bocca rozpoczął lekcje tańca w wieku czterech lat, a jako siedmiolatek rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Tańca, skąd już po roku trafił do Instytutu Artystycznego przy Teatro Colón. Jako niezwykle utalentowany młody człowiek, w roku 1981 został członkiem zespołu baletowego teatru Colón i wziął udział w produkcji reżyserowanej przez Flemminga Flindta.

W roku 1990 spełnił swoje marzenie, zakładając własny zespół -  Ballet Argentino, i objął funkcję dyrektora artystycznego; zespół występuje w teatrach na całym świecie. Julio Bocca połączył balet i tango, co zostało bardzo dobrze przyjęte przez odbiorców. W roku 1998 wystąpił w filmie „Tango, no me dejes nunca”, który przysporzył mu kolejnych fanów.


tłumaczenie: wolna strefa – serwis tańca

 

Przesłanie dla świata na rok 2009
Przesłanie dla świata na rok 2008

źrodło: wolna strefa – serwis tańca: www.moderndance.pl