Dieta i ruch

Zła dieta i brak aktywności fizycznej kosztują Polskę ok. 20 mld zł rocznie – tyle wydaje się na leczenie chorób spowodowanych przez niezdrowy tryb życia.

– Jeśli chcemy żyć nie tylko długo, ale długo i w jak najlepszej formie, musimy prowadzić zdrowy tryb życia. To on odpowiada za 56 procent naszego zdrowia, podczas gdy medycyna naprawcza jedynie za 10-15 procent. Zdrowy tryb życia gwarantuje lepszą jakość życia.

Polska zaliczana jest do krajów o wysokim odsetku osób z nadwagą i otyłością (dotyczy to około 60 proc. mężczyzn i około 50 proc. kobiet) oraz niskim odsetku osób uprawiających jakieś formy aktywności fizycznej. Problemy z nadwagą i otyłością ma 13 proc. dzieci i młodzieży, a jedynie 30 proc. uczestniczy w zajęciach sportowych w czasie wolnym od zajęć. Odsetek ten zmniejsza się do zaledwie 5 proc. w wieku dojrzałym.

– Odżywiamy się bardzo źle. Jemy nie to, co trzeba, i w nieodpowiednich ilościach. Na domiar złego ciągle, zwłaszcza w kolorowych czasopismach, pojawiają się rozbieżne informacje o tym, co jest zdrowe, a co nie.

By mówić o zdrowym odzywianiu zaleca się, by codziennie, przynajmniej pięć razy, jeść owoce i warzywa. Polecane są produkty zbożowe, ale bez białej mąki. Należy zmniejszyć w diecie ilość produktów pochodzenia zwierzęcego, zastępując je np. tłuszczami roślinnymi. Najlepiej jeść mięso drobiowe, unikać tłustych mięs i wędlin, natomiast co najmniej trzy razy w tygodniu spożywać ryby.

Promocja na talerzu

Prezes Polskiego Związku Fitness & Wellness Adam Kohnke chciałby, aby aktywność fizyczna i dbanie o formę stały się częścią stylu życia.

– Dużą rolę do odegrania mają tu media, mają wiele możliwości, by promować zdrowy tryb życia. A to ważne, by nie ograniczać się do kibicowania przed telewizorem, ale samemu w tym uczestniczyć. Nie musi się to od razu wiązać z rywalizacją czy dużym wysiłkiem, aktywność fizyczna to znakomity relaks – przekonywał.

Aby propagować zdrowy tryb życia wśród dzieci i młodzieży GIS, wraz ze stowarzyszeniem „Polska Federacja Producentów Żywności”, od trzech lat prowadzi program „Trzymaj formę!”. W ramach programu 2 miliony uczniów z 6 tysięcy szkół w całej Polsce bierze udział w promocji zasad zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.

– Daleko odbiegamy od krajów europejskich, jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież, jest lepiej, ale obserwujemy coraz większą tendencję do spędzania wolnego czasu przed telewizorem i komputerem, zamiast na uprawianiu sportu.

Rada ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia działa od ponad roku. W tym czasie wypracowała rozwiązania, które mają poprawić stan zdrowia Polaków przez zapobieganie nadwadze i otyłości.

Najważniejsze z nich to wprowadzanie specjalnych zajęć na temat zdrowia w szkołach, zmiana sposobu prowadzenia zajęć wychowania fizycznego tak, aby odpowiadały zainteresowaniom dzieci i nie dyskryminowały osób z nadwagą, a także zachęty fiskalne prowadzące do zwiększenia aktywności fizycznej.

(PAP)