29 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Tańca

29 kwietnia wybrano na pamiątkę dnia urodzin wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jean-Georges’a Noverre’a (1727-1810).

Dzień Tańca został ustanowiony przez Komitet Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO).
Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiono dla zwrócenia uwagi na uniwersalizm sztuki tańca i jej zdolności przekraczania politycznych, kulturowych i etnicznych barier oraz ze względu na to, że ludzie łączą się w pokoju i przyjaźni dzięki i poprzez taniec.

Taniec jest leczniczą siłą dostępną dla wszystkich

Taniec jest leczniczą siłą dostępną dla wszystkich


Na święto tańca ITI zwraca się każdego roku do wybitnego artysty o tekst świątecznego przesłania.Co roku znana osobistość związana z tańcem ogłasza swoje przesłanie dla świata.

Przesłanie dla świata na rok 2009

Akram Khan

Ten niezwykle szczególny dzień, Międzynarodowy Dzień Tańca, jest poświęcony językowi, którego każdy człowiek na świecie może się nauczyć – przyrodzonemu językowi naszego ciała i duszy, językowi naszych przodków i naszych dzieci.

To dzień poświęcony każdemu z bogów, mistrzów i seniorów, którzy kiedykolwiek nas uczyli i stali się dla nas źródłem inspiracji.
Każdej pieśni, każdemu impulsowi i każdej chwili, która nas poruszyła, wprawiając nas w ruch.

Ten dzień jest poświęcony dziecku, które marzy o tym, by tańczyć jak prawdziwa gwiazda.
I matce, która mówi: „Przecież już to potrafisz”.

Ten dzień jest poświęcony każdemu, kto przekuwa tradycje przeszłości w opowieści o teraźniejszości i marzenia o przyszłości,  bez względu na wyznanie, kolor skóry i krąg kulturowy, z którego się wywodzi.

Ten dzień jest poświęcony tańcowi, jego niezliczonym dialektom i ogromnej potędze ekspresji, transformacji, jednoczenia i niesienia zachwytu.

Akram Khan

Akram Khan urodził się w Londynie w 1974 r. W świat tradycyjnego tańca bengalskiego wprowadziła go matka, która, gdy skończył siedem lat, zabrała go do znanego nauczyciela tańca kathak, Sri Pratap Pawara, u którego został uczniem. W 1992 roku, jako osiemnastolatek, debiutował solo pt. „Manch Pravesh” w Londynie. Później otrzymał stypendium Aditi jako uczeń tańca kathak, a w 1994 r. Indyjska Rada Tańca przyznała mu dyplom pierwszego stopnia.

W roku 1994 Akram Khan rozpoczął studia licencjackie na Uniwersytecie De Monfort w Leicester. To tu po raz pierwszy zetknął się z baletem i tańcem współczesnym. Po dwóch latach przeniósł się do Northern School of Contemporary Dance w Leeds, którą ukończył z najwyższą lokatą w historii tej uczelni. Jego repertuar wzbogacił się o balet klasyczny, techniki Graham, Cunningham, Alexandra, a także o ćwiczenia rozluźniające, improwizacje kontaktową i techniki teatru fizycznego.

„Rush” (2000) to pierwsze dzieło artysty, zrealizowane dla jego własnego, niewielkiego wówczas zespołu Akram Khan Company. Zainteresowanie przedsięwzięciem było ogromne: spektakl został ufundowany przez Dance Umbrella, Yorkshire Dance Centre, Dance East, Birmingham DanceXChange i Sampad. Projekt szybko okazał się sukcesem, a jego autor zdobył Krajową Nagrodę Krytyków Tańca w kategorii „Niezwykły Debiutant” za swój unikatowy styl.

W roku 2001 orkiestra London Sinfonietta zleciła Akramowi Khanowi realizację „Related Rocks”. Był to test poprzedzający powstanie dzieła „Kaash” (2002), pierwszego spektaklu pełnometrażowego, zrealizowanego dla zespołu, za który choreograf otrzymał nominację do nagrody South Bank Show Award (w kategorii “taniec”) oraz do nagrody Njinsky Award (Nagroda Niżyńskiego) ufundowanej przez Monaco Danses Forum.

Drugie  pełnometrażowe dzieło taneczne dla większego zespołu, złożonego z siedmiu tancerzy – „ma” (2004) to jak dotąd najbardziej ambitny ze zrealizowanych przez Khana projektów. W jednej ze scen Akram Khan wykonuje klasyczny taniec kathak, po raz pierwszy włączając go w ten sposób do projektów tańca współczesnego.

Tancerz otrzymał doktorat honoris causa  uniwersytetu De Montfort za twórczy wkład w rozwój społeczności artystycznej Wielkiej Brytanii. W roku 2005, Akram Khan został członkiem nadzwyczajnym  Sadler’s Wells Theatre i otrzymał Order Imperium Brytyjskiego za zasługi na rzecz tańca w Wielkiej Brytanii.

tłumaczenie: wolna strefa – serwis tańca

 

źrodło: wolna strefa – serwis tańca: www.moderndance.pl